counter for blogspot

Dollar General Deals 11/13-11/19

by Nicole on November 13, 2011

Here are the Dollar General Deals for the week of 11/13/11. Dollar General now accepts printable coupons and you can find their coupon policy online. I suggest printing a copy of it and bringing it with you to your store.

You can get $5 off when you spend $25 on November 19, 2011 only by printing this Dollar General coupon online.

These deals are valid from 11/13-11/19.

GROCERY

Coke, 2 liter, Assorted flavors, On Sale for $1.15

Lays, Assorted flavors, 10 to 11 oz, On Sale B2G1

Clover Valley Cream Soups Chicken, 10.5 oz, On Sale 3 for $2

Clover Valley Cream Soups Mushroom, 10.5 oz, On Sale 3 for $2

Clover Valley Cream Soups Celery, 10.5 oz, On Sale 3 for $2

Maxwell House Coffee, 23 oz, On Sale for $6.50
$1/1 Maxwell House International printable
$1/1 Maxwell House Coffee, exp. 12/31/11 (Kraft Food & Family)
$1/2 Maxwell House International Product printable
Final Cost: As low as $5.50 each

Kellogg’s Cinnabon Cereal, 8.9 to 11.3 oz, On Sale for $2.50

Kellogg’s Cocoa Krispies Cereal, 8.9 to 11.3 oz, On Sale for $2.50
$1/2 Select Kellogg’s Cereals, exp. 3/31/12 (Product Insert)
$1/2 Select Kellogg’s Cereals, exp. 3/31 (Kellogg’s Great Days)
Final Cost: $2.00 each wyb 2

Kellogg’s Smorz Cereal, 8.9 to 11.3 oz, On Sale for $2.50

Kellogg’s Eggo Cereal, 8.9 to 11.3 oz, On Sale for $2.50

Sunny Delight, 48 oz, Assorted flavors, On Sale for $1
$0.25/1 SunnyD Product, exp. 11/30/11 (SS 08/07/11)
Final Cost: $0.75 each

Bugles Original, 4.1 oz, On Sale for $1
$1/3 Bugles, Chex Mix, or Gardetto’s Snacks, exp. 2/1/12 (Peelie)
Final Cost: $0.75 each wyb 3

Bugles Nacho Cheese, 4.1 oz, On Sale for $1
$1/3 Bugles, Chex Mix, or Gardetto’s Snacks, exp. 2/1/12 (Peelie)
Final Cost: $0.75 each wyb 3

Macs Pork Rinds Original, 3 oz, On Sale for $1

Macs Pork Rings BBQ, 3 oz, On Sale for $1

Macs Cracklin, 2 oz, On Sale for $1

Brim’s Popcorn, 4 to 4.5 oz, On Sale for $1

Chex Mix Caramel, 3.75 oz, On Sale for $1
$0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack, exp. 12/17/11 (SS 10/23/11 R)
$0.50/2 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, exp. 11/26/11 (GM 10/02/11)
$1/3 Bugles, Chex Mix, or Gardetto’s Snacks, exp. 2/1/12 (Peelie)
Final Cost: As low as $0.66 each wyb 3

Chex Mix Hot N Spicy, 3.75 oz, On Sale for $1
$0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack, exp. 12/17/11 (SS 10/23/11 R)
$0.50/2 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack, exp. 11/26/11 (GM 10/02/11)
$1/3 Bugles, Chex Mix, or Gardetto’s Snacks, exp. 2/1/12 (Peelie)
Final Cost: As low as $0.66 each wyb 3

Clover Hill Honey Buns, 7.5 oz, Assorted varieties, On Sale for $1

Hershey’s Red/Silver Kisses, 11 oz, On Sale for $3
$1/3 Hershey’s Kisses, exp. 12/31/11 (SS 11/13/11)
Final Cost: $2.66 each wyb 3

Reese’s Holiday Miniatures, 12 oz, On Sale for $3

M&M’s, 9.9 to 12.6 oz, Assorted flavors, On Sale for $3
$1/2 Mars Holiday Product: M&M’s Brand Chocolate Candies For The Holidays, Dove Chocolate Promises, Mixed Minis, Chocolates For The Holidays Variety Pack, Snickers, Twix, Milky Way or 3 Musketeers Minis, exp. 12/25/11 (RP 11/13/11)
Final Cost: $2.50 each wyb 2

DeMet’s Turtles, 7 oz, On Sale for $3
$1/1 DeMet’s Turtles, exp. 3/31/12 (SS 11/06/11 R)
$1/1 DeMet’s Turtles printable
Final Cost: $2.00 each

Pillsbury Funfetti Cake Mix, 18.9 oz, On Sale for $1

Pillsbury Classic Fudge Brownie Mix, 10.25 oz, On Sale for $1
$1/2 Pillsbury Frosting or Brownie Mix, exp. 1/31/12 (RP 11/06/11)
$0.35/1 Pillsbury Frosting or Brownie Mix, exp. 1/31/12 (RP 11/06/11 R)
Final Cost: $0.50 each wyb 2

Betty Crocker Cookie Mix, Assorted flavors, 8.5 to 8.6 oz, On Sale for $1
$1/2 Betty Crocker Cookie Mix printable
$1.10/2 Betty Crocker Cookie Mix printable
$0.40/1 Betty Crocker Cookie Mix Pouch, exp. 1/7/12 (SS 11/13/11)
$0.40/1 Betty Crocker Cookie Mix, exp. 11/26/11 (GM 10/02/11)
$0.50/1 Betty Crocker Cookie Mix printable
Final Cost: As low as $0.50 each

Spice Treatures Imitation Vanilla Flavor, 8 oz, On Sale for $1

Snow’s Ocean Chopped Clams, 6.5 oz, On Sale for $1

Brunswick Albacore Tuna, 2.25 oz, On Sale for $1

Brunswick Tuna Salad with Crackers, 3.25 oz, On Sale for $1

Brunswick Chicken Salad with Crackers, 3.25 oz, On Sale for $1

Clover Valley Pumpkin, 15 oz, On Sale for $1

Clover Valley Chicken Broth, 32 oz, On Sale for $1

Clover Valley Bread Crumbs Plain, 15 oz, On Sale for $1

Clover Valley Bread Crumbs Italian, 15 oz, On Sale for $1

Barilla Thin Spaghetti Pasta, 16 oz, On Sale for $1.25

$1/2 Barilla Whole Grain Pasta, exp. 11/13/11 (SS 09/18/11 R)
$1/2 Barilla Pasta printable
$0.55/1 Barilla Whole Grain Pasta, exp. 11/13/11 (SS 09/18/11)
Final Cost: As low as $0.70 each

Barilla Penne Pasta, 16 oz, On Sale for $1.25
$1/2 Barilla Whole Grain Pasta, exp. 11/13/11 (SS 09/18/11 R)
$1/2 Barilla Pasta printable
$0.55/1 Barilla Whole Grain Pasta, exp. 11/13/11 (SS 09/18/11)
Final Cost: As low as $0.70 each

Barilla Angel Hair Pasta, 16 oz, On Sale for $1.25
$1/2 Barilla Whole Grain Pasta, exp. 11/13/11 (SS 09/18/11 R)
$1/2 Barilla Pasta printable
$0.55/1 Barilla Whole Grain Pasta, exp. 11/13/11 (SS 09/18/11)
Final Cost: As low as $0.70 each

Barilla Rotini Pasta, 16 oz, On Sale for $1.25
$1/2 Barilla Whole Grain Pasta, exp. 11/13/11 (SS 09/18/11 R)
$1/2 Barilla Pasta printable
$0.55/1 Barilla Whole Grain Pasta, exp. 11/13/11 (SS 09/18/11)
Final Cost: As low as $0.70 each

Princella Cut Sweet Potatoes, 29 oz, On Sale for $1.65

Coffeemate Original, 16 oz, On Sale for $2.75
$0.50/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer, exp. 1/31/12 (RP 10/30/11 R)
$0.55/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer, exp. 1/31/12 (RP 10/30/11)
$0.75/2 Nestle Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer Product printable
$0.55/1 Nestle Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer Product printable
Final Cost: As low as $2.20 each

Little Debbie Christmas Cakes, 10 ct, On Sale for $1.50

Bridgford Beef Jerky Original, 3 oz, On Sale for $3.50

Bridgford Beef Jerky Teriyaki, 3 oz, On Sale for $3.50

Bridgford Beef Jerky Sweet N Hot, 3 oz, On Sale for $3.50

Clover Valley Cheese & Cracker Sticks, On Sale for $1.35

Nestle Sweet Tart Candy Canes, 6 oz, On Sale for $2

Nestle Spree Candy Canes, 6 oz, On Sale for $2

Nestle Frosty Nerds, 7.5 oz, On Sale for $2

Butterfinger Jingles, 6 oz, On Sale for $2

Clover Valley Trail Mix, On Sale for $2

Clover Valley Cola, 12 pk cans, Assorted flavors, On Sale for $2.50

Cheetos, 8 to 9.75 oz, Assorted flavors, On Sale B2G1

Cheese Nips Cheddar Crackers, 11.75 to 12 oz, On Sale for $1.50

Cheese Nips Reduced Fat Crackers, 11.75 to 12 oz, On Sale for $1.50

Honey Maid Grahams, 11 to 14.4 oz, On Sale for $2.75
$1 off Honey Maid Grahams, Kraft Jet-Puffed Marshmallows AND Hershey’s Milk Chocolate, exp. 12/31/11 (Tearpad)

Nilla Wafers, 11 to 14.4 oz, On Sale for $2.75
$1.25/3 Select Kraft Dessert Brands, exp. 3/31/12 (Deliciously Simple Holiday Recipes)
Final Cost: $2.34 each wyb 3

Oreo Cookies, All varieties, 10.1 to 10.3 oz, On Sale for $2.25

Chips Ahoy! Cookies, Assorted varieties, 9.5 to 11.3 oz, On Sale for $2.25

Stove Top Stuffing, Assorted flavors, 6 oz, On Sale for $1.50

Kraft Mayo Dressing, 22 oz, On Sale for $3
$0.55/1 Kraft Real Mayo or Miracle Whip (Kraft Food & Family)
Final Cost: $2.45 each

Kraft Miracle Whip Dressing, 22 oz, On Sale for $3
$0.55/1 Kraft Real Mayo or Miracle Whip (Kraft Food & Family)
Final Cost: $2.45 each

Jell-O No Bake Dessert, 12.6 to 21.4 oz, Assorted flavors, On Sale for $2.50

Temptations by Jell-O Dessert Mix, 4.7 to 5.9 oz, On Sale for $2.25
$0.75/1 Jell-O Temptations, exp. 12/31/12 (Product Insert)
Final Cost: $1.50 each

Jell-O Pudding Dessert Mix, 3 to 3.9 oz, Assorted flavors, On Sale for 75¢
$1.25/3 Select Kraft Dessert Brands, exp. 3/31/12 (Deliciously Simple Holiday Recipes)
Final Cost: $0.33 each

Jell-O Gelatin Dessert Mix, 3 to 3.9 oz, Assorted flavors, On Sale for 75¢
$1.25/3 Select Kraft Dessert Brands, exp. 3/31/12 (Deliciously Simple Holiday Recipes)
Final Cost: $0.33 each

Planters Peanut Butter, 16.3 oz, On Sale for $2
$1.25/3 Select Kraft Dessert Brands, exp. 3/31/12 (Deliciously Simple Holiday Recipes)
Final Cost: $1.59 each

Philadelphia Cream Cheese, 8 oz, On Sale for $1.85
$0.55/1 Select Philadelphia or Kraft Cheeses (Kraft Food & Family)
$1.25/3 Select Kraft Dessert Brands, exp. 3/31/12 (Deliciously Simple Holiday Recipes)
Final Cost: As low as $1.30 each

Kraft Dressing, Assorted varieties, 16 oz, On Sale for $2

Kraft Original Barbecue Sauce, 18 oz, On Sale for $1

Kraft Honey Barbecue Sauce, 18 oz, On Sale for $1

Jet-Puffed Marshmallow Creme, 7 oz, On Sale for $1.35

Velveeta Shells & Cheese Dinner Cups, 4 pk, On Sale for $3.50

Kraft Macaroni & Cheese Dinner Cups, 4 pk, On Sale for $3.50
$0.55/2 Kraft Macaroni & Cheese, exp. 12/31/11 (Kraft Food & Family)
Final Cost: $3.23 each wyb 2

Velveeta, 16 oz, On Sale for $3

HEALTH AND BEAUTY

Carmex Healing Lotion, 5.5 oz, On Sale for $5
$1/1 Carmex Healing Skin Care, exp. 1/31/12 (RP 10/30/11)
Final Cost: $4.00

Visine Advanced Relief, 0.5 oz, On Sale for $4
$3/1 Visine Product or Visine Soothing Wipes printable
$1/1 Visine Product, exp. 11/30/11 (RP 08/28/11)
Final Cost: As low as $1.00 each

Noxzema Twin Blade Disposable Razors, 4 to 12 ct, On Sale for $2.50 to $3.50

Noxzema 3 Blade Disposable Razors, 4 to 12 ct, On Sale for $2.50 to $3.50

LAUNDRY

Sun Vanilla Lavender, 117 oz, On Sale for $4

Sun Mountain, 117 oz, On Sale for $4

All Oxi Active, 50 oz, On Sale for $4
$0.50/1 All OXI Active with Stainlifters printable
Final Cost: $3.50 each

All Free Clear, 50 oz, On Sale for $4
$0.50/1 All Laundry Detergent, exp. 12/18/11 (RP 11/06/11)
$0.50/1 All Laundry Detergent printable
$0.75/1 All Free Clear Liquid or Powder printable
Final Cost: As low as $3.25 each

Snuggle, 60 load, On Sale for $4
$0.75/1 Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets, exp. 11/13/11 (RP 10/02/11)
Final Cost $3.25 each

Regular Blue Sparkle, 100 oz, On Sale for $4

Sparkle Fabric Softener Liquid, 45 oz, On Sale for $4

Wisk Deep Clean, 45 oz, On Sale for $4
$1/1 Wisk Laundry Detergent printable
Final Cost: $3.00 each

Wisk HE, 45 oz, On Sale for $4
$1/1 Wisk Laundry Detergent printable
Final Cost: $3.00 each

Surf Powder Sparkling Ocean, 40 load, On Sale for $4

Snuggle Blue Sparkle Softener Sheets, 40 ct, On Sale for $1.75
$0.75/1 Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets, exp. 11/13/11 (RP 10/02/11)
Final Cost: $1.00 each

Snuggle Green Burst Fabric Softener Sheets, 40 ct, On Sale for $1.75
$0.75/1 Snuggle Fabric Softener Liquid or Dryer Sheets, exp. 11/13/11 (RP 10/02/11)
Final Cost: $1.00 each

PAPER GOODS

Scott 1000 Sheet Bath Tissue, 9 rolls, On Sale for $6.75
$1/1 Scott Extra Soft Bath Tissue, exp. 12/4/11 (SS 10/23/11 R)
Final Cost: $5.75 each

DG home Bath Tissue, 24 big rolls, On Sale for $6.75

Scott Paper Towels, 6 mega rolls, On Sale for $5
$1/1 Scott Towels, exp. 12/4/11 (SS 10/23/11 R)
Final Cost: $4.00 each

DG home Premium Paper Towels, 8 rolls, On Sale for $5

Oblong Cake Pan & Lid, On Sale for $2

Oblong Utility Pan & Lid, On Sale for $2

Glad Family Size Freezer Bags, On Sale for $3.75

Glad Cling Wrap, 200 sq ft, On Sale for $2

DG home Trash Bags, Assorted counts and sizes, On Sale for $4

Smart & Simple Foam Plates, 125 ct, On Sale for $3

Smart & Simple Decorator Napkins, 500 ct, On Sale for $3

CLEANING

Airwick Freshmatic Ultra Refill with FREE Gadget, On Sale for $5

Airwick Scented Bonus Oil 2 + 1 Refill Apple & Shimmering Spice, On Sale for $5

Airwick Scented Bonus Oil 2 + 1 Refill Vanilla Sugar Sparkle, On Sale for $5

Airwick Auto Refill Apple & Shimmering Spice, On Sale for $5

Airwick Auto Refill Vanilla Sugar Sparkle, On Sale for $5

Glade Scented Oil Warmer with Refill Hawaiian Breeze, On Sale for $3

Glade Scented Oil Candle Starter with Refill Lavender & Breeze, On Sale for $3

Glade Clean Linen Fabric & Air, 22 oz, On Sale for $3

DG home Bleach, 182 oz, On Sale 2 for $5

Shout Bonus Stain Remover, 30 oz, On Sale 2 for $5
$1/1 Shout Free Laundry Stain Remover printable
$0.55/1 Shout Product, exp. 2-28-12 (Disney Family Fun, Oct)
$0.55/1 Shout Product, exp. 2-28-12 (Woman’s Day, Oct)
$0.55/1 Shout Product, exp. 2-28-12 (Shape, Oct)
Final Cost: As low as $1.95 each

Windex, 32 oz, On Sale 2 for $5
$0.75/1 Windex Product printable
$0.75/2 Windex Glass Cleaning Products printable
Final Cost: As low as $1.75 each

Scrubbing Bubbles Fresh, 22 oz, On Sale 2 for $5
$1/2 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaners printable
$2/2 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner, exp. 2-28-12 (Redbook, Oct)
$2/2 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner, exp. 2-28-12 (Good Housekeeping, Oct)
Final Cost: As low as $1.50 each wyb 2

Scrubbing Bubbles Original, 22 oz, On Sale 2 for $5
$1/2 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaners printable
$2/2 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner, exp. 2-28-12 (Redbook, Oct)
$2/2 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner, exp. 2-28-12 (Good Housekeeping, Oct)
Final Cost: As low as $1.50 each wyb 2

PETS

Alpo Prime Cuts, 14 lb, On Sale for $7

Alpo Come N’ Get It, 14 lb, On Sale for $7

Barkery Dog Treats, 6 to 7 oz, On Sale for $1.50

Barkery Bones Bacon, 6 to 7 oz, On Sale for $1.50

Barkery Trix Bacon, 6 to 7 oz, On Sale for $1.50

Beggin’ Strips Bacon Dog Treats, 6 oz, On Sale B1G1

Beggin’ Strips T Bonz Dog Treats, 6 oz, On Sale B1G1

Fancy Feast, 3 oz, Assorted varieties, On Sale 10 for $5.50
B2G1 Purina Fancy Feast (Recyclebank)
Final Cost: $0.38 each

MISCELLANEOUS

12 MP Digital Camera, On Sale for $25

12 MP HD Video Camera, On Sale for $25

Polaroid 4GB MP3 Music & Video Player with 1.5 Inch Color LCD Display, On Sale for $15

TracFone Samsung T105G/LG100C Bundle, Includes Double Minutes, Car Charger, Case and Hands-Free Headset, On Sale for $5 (Limit 2)

TracFone Airtime Minutes, On Sale for $19.99 to $124.99

Powered by Subscribers Magnet

Check out HOT Amazon deals on your favorite items!

This post may contain affiliate links. Please refer to my disclaimer/disclosure/privacy policy for details.

{ 4 comments… read them below or add one }

1 Casey Beruete November 13, 2011 at 11:06 am

Awesome thank youso much!

2 Maria Mendez November 15, 2011 at 2:04 am

There is a coupon in Redplum from sundays paper that you save $5 off 4 Purina treats for dogs. Idea purchase 4 bags get 4 for free and use the coupon making each bag $1.75 each.(At Least here in Texas.)

3 Maria Mendez November 15, 2011 at 2:06 am

I am sorry it makes each bag .87 each.

4 Deeda November 16, 2011 at 1:24 am

Couldn’t you just get a total of 4 treat bags and then use the MQ of $5/4? Many retailers will allow this; I’m just not sure of Dollar General’s stance after reading their very vague policy online!

Leave a Comment

{ 13 trackbacks }

Previous post:

Next post:

ss_blog_claim=961cecac235106d217f0414d8c8364e5